ELPC-150-D-I40-C2
DigiKey Part Number
6028-ELPC-150-D-I40-C2-ND
Manufacturer
OPKON
Manufacturer Product Number
ELPC-150-D-I40-C2
Description
Linear Position Sensor
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Connector
Category
Linear Range
0 ~ 150.00mm (0 ~ 5.91")
Manufacturer
OPKON
Output
4mA ~ 20mA
Series
Linearity
±0.05%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
15V ~ 30V
Part Status
Active
Termination Style
Connector
For Measuring
Linear Position
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C