Image for MKS4D031002A00KSSD is not available
MKS4D031002A00KSSD
DigiKey Part Number
4499-MKS4D031002A00KSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4D031002A00KSSD
Description
MKS 4 0.1 UF 100 VDC 2.5X7X10 PC
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
100V