Image for MKS4C051005F00KSSD is not available
MKS4C051005F00KSSD
DigiKey Part Number
4499-MKS4C051005F00KSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C051005F00KSSD
Description
MKS 4 10.0 UF 63 VDC 8.5X18.5X26
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
63V