Image for MKM4F041004J00JSSD is not available
MKM4F041004J00JSSD
DigiKey Part Number
4499-MKM4F041004J00JSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKM4F041004J00JSSD
Description
MKM 4 1.0 UF 250 VDC 9X16X18 PCM
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 250V Plastic, Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V