L18P060D15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Tamura
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 60A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
L18P060D15
DigiKey Part Number
L18P060D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L18P060D15
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 60A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Voltage - Supply
±15V
Packaging
Bulk
Response Time
5µs
Part Status
Obsolete
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C