Image for L16P010D15 is not available
L16P010D15
DigiKey Part Number
MT7201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L16P010D15
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional Module
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
±15V
Part Status
Obsolete
Response Time
5µs
For Measuring
DC
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Number of Channels
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module
Frequency
DC ~ 35kHz