Image for L06P400S05 is not available
L06P400S05
DigiKey Part Number
L06P400S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L06P400S05
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 400A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 400A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional
Category
Output
Ratiometric, Voltage
Mfr
Frequency
DC ~ 100kHz
Packaging
Box
Linearity
±1%
Part Status
Active
Voltage - Supply
5V
For Measuring
AC/DC
Response Time
5µs
Sensor Type
Current - Supply (Max)
15mA
Current - Sensing
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C