L03S400D15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Tamura
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 400A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
L03S400D15
DigiKey Part Number
MT7185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L03S400D15
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 400A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
±15V
Part Status
Obsolete
Response Time
5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module
Frequency
DC ~ 50kHz