420AS24037
DigiKey Part Number
MT7131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420AS24037
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 24VAC 375MA
Customer Reference
Detailed Description
24VAC 375mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Current - Output (Max)
375mA
Manufacturer
Tamura
Power (Watts)
9 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Form
Wall Mount
Size / Dimension
1.83" L x 2.05" W x 2.84" H (46.5mm x 52.0mm x 72.0mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
cULus
Voltage - Input
120VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
24VAC
Cord Length
72" (1.83m)