318AS12030
DigiKey Part Number
MT7146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
318AS12030
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 3.6W
Customer Reference
Detailed Description
12V 3.6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
3.6 W
Manufacturer
Tamura
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC
Size / Dimension
2.75" L x 1.81" W x 1.69" H (70.0mm x 46.0mm x 43.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
300mA