Image for 212AS15007 is not available
212AS15007
DigiKey Part Number
MT7149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
212AS15007
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 15V 1.1W
Customer Reference
Detailed Description
15V 1.1 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
1.1 W
Manufacturer
Tamura
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC
Size / Dimension
2.50" L x 1.57" W x 1.40" H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
75mA