DPO-1.0-100
DigiKey Part Number
1295-1164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPO-1.0-100
Description
FIXED IND 100UH 1A 97 MOHM TH
Detailed Description
100 µH Unshielded Toroidal Inductor 1 A 97mOhm Max Radial, Vertical (Open)
DC Resistance (DCR)
97mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.591" Dia x 0.315" W (15.00mm x 8.00mm)