DPO-0.5-470
DigiKey Part Number
1295-1163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPO-0.5-470
Description
FIXED IND 470UH 500MA 322 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Toroidal Inductor 500 mA 322mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
322mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.787" Dia x 0.354" W (20.00mm x 9.00mm)