NP06DB101M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 18
Datasheet
Image for NP06DB101M is not available
NP06DB101M
DigiKey Part Number
NP06DB101M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP06DB101M
Description
FIXED IND 100UH 600MA 680 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 600 mA 680mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
680mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
7.9MHz
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)