MSASE042SCG7R2BWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASE042SCG7R2BWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASE042SCG7R2BWNA01
Description
CAP CER 7.2PF 16V C0G/CG 01005
Detailed Description
7.2 pF ±0.1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
MSASE042SCG7R2BWNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)