MSASE042SCG1R8AWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASE042SCG1R8AWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASE042SCG1R8AWNA01
Description
CAP CER 1.8PF 16V C0G/CG 01005
Detailed Description
1.8 pF ±0.05pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
MSASE042SCG1R8AWNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)