MSASE042SCG1R4CWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASE042SCG1R4CWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASE042SCG1R4CWNA01
Description
CAP CER 1.4PF 16V C0G/CG 01005
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 pF ±0.25pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSASE042SCG1R4CWNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)