MSART042SCG0R3CWRA01
DigiKey Part Number
587-MSART042SCG0R3CWRA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSART042SCG0R3CWRA01
Description
CAP CER 0.3PF 25V C0G/CG 01005
Detailed Description
0.3 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
MSART042SCG0R3CWRA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)