MMASH168SC7224MTCA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 18.204
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
MMASH168SC7224MTCA01
DigiKey Part Number
587-MMASH168SC7224MTCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMASH168SC7224MTCA01
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMASH168SC7224MTCA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)