MLASE042SCG241JWNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
240 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
MLASE042SCG241JWNA01
DigiKey Part Number
587-MLASE042SCG241JWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLASE042SCG241JWNA01
Description
CAP CER 240PF 16V C0G/NP0 01005
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)