LSQPB201210T4R7M
DigiKey Part Number
587-LSQPB201210T4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSQPB201210T4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSQPB201210T4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSQPB201210T4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 715 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 400 mA 715mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LSQPB201210T4R7M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
715mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
150MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
340mA