LAL04KB151K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 883
Datasheet
Image for LAL04KB151K is not available
LAL04KB151K
DigiKey Part Number
LAL04KB151K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAL04KB151K
Description
FIXED IND 150UH 175MA 4.2 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Inductor 175 mA 4.2Ohm Max Axial
Datasheet
EDA/CAD Models
LAL04KB151K Models
Category
DC Resistance (DCR)
4.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.5MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)