CBC2012T470M
DigiKey Part Number
587-1605-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1605-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1605-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBC2012T470M
Description
FIXED IND 47UH 150MA 7.54 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 7.54Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBC2012T470M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7.54Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Saturation (Isat)
120mA