CAL45VB2R2K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Image for CAL45VB2R2K is not available
CAL45VB2R2K
DigiKey Part Number
CAL45VB2R2K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAL45VB2R2K
Description
FIXED IND 2.2UH 2.7A 54 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 2.7 A 54mOhm Max Axial
Datasheet
EDA/CAD Models
CAL45VB2R2K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.9A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)