BRC2012T4R7MD
DigiKey Part Number
587-2907-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2907-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2907-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRC2012T4R7MD
Description
FIXED IND 4.7UH 600MA 344.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 344.5mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRC2012T4R7MD Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
344.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
250MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA