TSM051N04LCP ROG
DigiKey Part Number
1801-TSM051N04LCPROGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-TSM051N04LCPROGCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-TSM051N04LCPROGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM051N04LCP ROG
Description
40V, 96A, SINGLE N-CHANNEL POWER
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 16A (Ta), 96A (Tc) 2.6W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2456 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta), 89W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 16A, 10V