SMBJ51CA R5G
DigiKey Part Number
SMBJ51CAR5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CA R5G
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 7.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V