SMA6J20A R3G
DigiKey Part Number
SMA6J20AR3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J20A R3G
Description
TVS DIODE 20VWM 31.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
31.4V Clamp 19.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
31.4V