BZX85C13 R0G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
onsemi
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Zener Diode 13 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZX85C13 R0G
DigiKey Part Number
1801-BZX85C13R0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C13 R0G
Description
DIODE ZENER 13V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX85C13 R0G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 10 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms