BZD27C27P RUG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Zener Diode 27 V 1 W ±7.03% Surface Mount Sub SMA
BZD27C27P RUG
DigiKey Part Number
BZD27C27PRUG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C27P RUG
Description
DIODE ZENER 27V 1W SUB SMA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 20 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7.03%
Supplier Device Package
Sub SMA
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms