1.5KE180A R0G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
246V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE180A R0G
DigiKey Part Number
1.5KE180AR0G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE180A R0G
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V