TMPF 0503A-1R8MN-ABD
DigiKey Part Number
4816-TMPF0503A-1R8MN-ABDTR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-TMPF0503A-1R8MN-ABDCT-ND - Cut Tape (CT)
4816-TMPF0503A-1R8MN-ABDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMPF 0503A-1R8MN-ABD
Description
FIXED IND 1.8UH 7.6A 12.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Molded Inductor 7.6 A 12.7mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
12.3A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
12.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)