TMPC 0603H-4R7MG-D
DigiKey Part Number
4816-TMPC0603H-4R7MG-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-TMPC0603H-4R7MG-DCT-ND - Cut Tape (CT)
4816-TMPC0603H-4R7MG-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMPC 0603H-4R7MG-D
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Molded Inductor 5.5 A 40mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)