TMPC 0503H-1R0MG-D
DigiKey Part Number
4816-TMPC0503H-1R0MG-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMPC 0503H-1R0MG-D
Description
FIXED IND 1UH 7A 13.75 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Inductor 7 A 13.75mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
13.75mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)