TMPC 0402HPV-1R5MG-Z02
DigiKey Part Number
4816-TMPC0402HPV-1R5MG-Z02TR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-TMPC0402HPV-1R5MG-Z02CT-ND - Cut Tape (CT)
4816-TMPC0402HPV-1R5MG-Z02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMPC 0402HPV-1R5MG-Z02
Description
FIXED IND 1.5UH 4.5A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Inductor 4.5 A 42mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A