TMIM201610HL-2R2MB
DigiKey Part Number
4816-TMIM201610HL-2R2MBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMIM201610HL-2R2MB
Description
FIXED IND 2.2UH 2.5A 138 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 2.5 A 138mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
138mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A