THMC0503SP-8R2MG-D
DigiKey Part Number
4816-THMC0503SP-8R2MG-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THMC0503SP-8R2MG-D
Description
FIXED IND 8.2UH 5.2A 62.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Molded Inductor 5.2 A 62.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THMC0503SP-8R2MG-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.4A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
62.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)