HPC 3012TF-4R7M
DigiKey Part Number
4816-HPC3012TF-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-HPC3012TF-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4816-HPC3012TF-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPC 3012TF-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1.5 A 130mOhm 1212 (3030 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A