LM78L24F
DigiKey Part Number
5536-LM78L24FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L24F
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA SOT89
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Part Status
Active
PSRR
33dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
39V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
24V