LM2596R-3.3
DigiKey Part Number
5536-LM2596R-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2596R-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5L
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)