LM2575HVR-12
DigiKey Part Number
5536-LM2575HVR-12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575HVR-12
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5L
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2575HVR-12 Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)