LM2575GR-12
DigiKey Part Number
5536-LM2575GR-12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575GR-12
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5L
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
52kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)