SFSA040GM1AO2TO-I-6B-22P-STD
DigiKey Part Number
1052-SFSA040GM1AO2TO-I-6B-22P-STD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFSA040GM1AO2TO-I-6B-22P-STD
Description
SSD 40GB M.2 PSLC SATA III 3.3V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (pSLC) 40GB SATA III M.2 Module 3.3V
Category
Form Factor
M.2 Module
Manufacturer
Swissbit
Speed - Read
372MB/s
Series
Speed - Write
223MB/s
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Type
SATA III
Memory Size
40GB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Memory Type
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (pSLC)
Size / Dimension
42.00mm x 22.00mm x 3.58mm