RT0603R-152-M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 6.295
Datasheet
1.5 kOhms ±20% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thin Film
RT0603R-152-M
DigiKey Part Number
RT0603R-152-M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603R-152-M
Description
RES SMD 1.5K OHM 20% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RT0603R-152-M Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)