RL3720WT-R033-G
DigiKey Part Number
RL37WT.033GTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL37WT.033GCT-ND - Cut Tape (CT)
RL37WT.033GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL3720WT-R033-G
Description
RES 0.033 OHM 1W 1508 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 mOhms ±2% 1W Chip Resistor Wide 1508 (3720 Metric), 0815 Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL3720WT-R033-G Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)