RL3264L4-R008-F
DigiKey Part Number
RL32L4.008FTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL32L4.008FCT-ND - Cut Tape (CT)
RL32L4.008FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL3264L4-R008-F
Description
RES 0.008 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL3264L4-R008-F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)