RL1632R-R130-F
DigiKey Part Number
RL16R.13FTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL16R.13FCT-ND - Cut Tape (CT)
RL16R.13FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1632R-R130-F
Description
RES 0.13 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
130 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
RL1632R-R130-F Models
Temperature Coefficient
0/ +100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)