RL1220T-R015-J
DigiKey Part Number
RL12T.015JTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL12T.015JCT-ND - Cut Tape (CT)
RL12T.015JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1220T-R015-J
Description
RES 0.015 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
15 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
RL1220T-R015-J Models
Temperature Coefficient
0/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)