RL1220T-2R2-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 21.552
Datasheet
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
2.2 Ohms ±2% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
RL1220T-2R2-G
DigiKey Part Number
RL1220T-2R2-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1220T-2R2-G
Description
RES SMD 2.2 OHM 2% 1/3W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL1220T-2R2-G Models
Temperature Coefficient
0/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)