RGH2012-2E-P-433-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 10.702
Datasheet
43 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RGH2012-2E-P-433-B
DigiKey Part Number
RGH20P43.0KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGH2012-2E-P-433-B
Description
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RGH2012-2E-P-433-B Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)